Začneme asi tou nejklasičtější otázkou z nejklasičtějších: co je projekt Filmana a kdo za ním stojí?
Filmana je v prvé řadě nadační fond, který chce přinášet křesťanství a jeho hodnoty prostřednictvím filmové tvorby. To je úplný základ - je to neziskový projekt za kterým nestojí žádná zavedená organizace, ale asi deset lidí, které spojuje víra v Boha a v to, že žít víru je potřeba i mimo zdi církevních budov.
Prvním projektem je stejnojmenná streamovací platforma, která nabízí na jednom místě filmy, seriály a dokumenty, které mohou (doufáme)nasytit duši.
S troškou nadsázky o Filmaně mluvíme jako o misijním projektu na digitálním kontinentu.
Založit „český Netflix“, navíc zaměřený opravdu velmi specificky – na filmy s křesťanskou a duchovní tematikou – vyžadovalo asi nutnou dávku odvahy. Na projekt vznikala sbírka, umím si představit, že náklady asi převyšují nad příjmy, a zařizovat náležitosti, spojené s autorskými právy, jistě nebylo jednoduché. Dokážete popsat, co vás hnalo kupředu a díky čemu jste svůj úmysl založit „český křesťanský Netflix“ nevzdali?
Když jsem byl malý, tak jsme doma vůbec neměli televizi a moji rodiče ji do teď nemají. Zároveň jsem z generace, která právě ke sledování filmů nebo poslouchání hudby používá nyní hlavně streamovací platformy. Je to pro mne přirozené. Ale pustit si online něco kvalitního, křesťanského a ještě legálně donedávna možné prostě nebylo. A to nám přišlo jako nevyužitá příležitost. A tak podle hesla: „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď“ jsme se do toho pustili.
Inspirací nám byly samozřejmě zahraniční platformy a přístup studia, které stojí za seriálem The Chosen.
Zároveň jsme v té době měli krizi v naší mateřské firmě, které se nedařilo a i díky tomu byl čas některé věci přehodnotit a přemýšlet více zeširoka.
V neposlední řadě jsem od přírody pragmaticky založený člověk a i podle dat je trh se streamovacími službami v Evropě neustále na vzestupu. Takže otázkou nebylo, jestli něco takového vznikne i v prostředí věřících, ale spíš kdy.
Takhle to zní jako jasná věc, ale půl roku jsme nad tím přemýšleli, hledali informace, vedli rozhovory. Pak došla řada na peníze. Část se nám podařilo vybrat ve sbírce, část nám darovalo několik osvícených mecenášů, velkou část jsme dali ze svého. A i tak jsme byli na třetině rozpočtu, který jsme ideálně potřebovali. Ale rozjet jsme to museli. Nyní – po roce – není situace o moc růžovější: dost peněz máme půjčeno. Ale věříme, že s Božím požehnáním to půjde. Navíc od listopadu máme konečně nové televizní i mobilní aplikace, aby bylo sledování příjemnější. Daří se nám shánět nové filmy, třeba i ty, které u nás nikdy nebyly uvedeny. Teď už zbývá jen to, aby naší misi uvěřili diváci :)
Co všechno jste museli absolvovat, aby se z původní myšlenky stala Filmana v podobě, v jaké ji známe dnes? Mohl byste se se čtenáři podělit o nějakou bizarní či humornou historku z dob vzniku Filmany?
Je to jednoduché, bylo za tím spousta mravenčí práce a hlavě vytrvalost a trpělivost.
Konkrétní humornou příhodu asi nemáme, ale vtipné to na začátku rozhodně bylo, protože jsme se pustili do oboru, o kterém jsme vlastně nic nevěděli. Sice jsem filmaři, ale distribuce obsahu je úplně jiná kategorie.
Netušili jsme, kolik budou stát filmy, kde je shánět, jak postavit technicky platformu.
Začínali jsme jako takový nepopsaný list. Teď už víme o něco víc, ale pořád se učíme.
Hořkosladkým příběhem bylo, že jsme náš záměr prezentovali na začátku jednomu mecenášovi, který nám naznačil, že by jej byl ochotný podpořit poměrně významnou částkou. Povzbuzeni vidinou finanční injekce jsme se do toho pustili naplno. Nakonec jsme ale od dotyčného žádné prostředky nedostali a museli jsme je horko těžko shánět jinde. Ale na druhou stranu – bez toho příslibu bychom do toho možná ani nešli, takže to bylo potřebné nakopnutí.
Tým, který stojí za Filmanou, rozhodně není filmem nepolíbený. Máte zkušenosti například s tvorbou neprávem opomíjeného youtubového projektu Církev za oponou nebo úžasný dokument Psi páně, jehož recenze dokonce kdysi vyšla v našem diecézním časopisu Katabáze. Věnujete se filmové tvorbě i nadále, nebo veškerý váš čas i energii pohltí Filmana?
Filmana a produkce filmů jsou ve výsledku spojené nádoby. Ve spolupráci s naší produkční firmou Bumerang Film připravujeme již nyní hned několik pořadů a filmů, které budou mít na Filmaně premiéru a které pak chceme poslat dál do světa.
Namátkou jde o dokumentární seriál Tóny svobody o vězních, kteří se obrátili na víru, nebo seriál Pěšáci víry - příběhy lidí víry, kteří celý život pánu Bohu téměř neviditelně slouží a zanechávají za sebou spousty proměněných lidí.
Chystáme také pořady o předávání víry v rodině nebo pořad přímo pro děti. Kromě toho vyvíjíme ještě dva filmy - jeden o charismatickém, ale kontrovezním indickém kazateli, který působí po celém světě nebo o poutním místě Neratov, které má na to být obrovskou inspirací.
Protože obecně jako věřící, minimálně v Evropě, málo využíváme potenciálu médií a vůbec filmové tvorby, která má velikou sílu jednak směrem k věřícím lidem, aby je edukovala a posilovala ve víře, ale také směrem k lidem hledajícím, protože to je skvělý evangelizační nástroj.
Produkce filmů je extrémně drahá a časově náročná, ale pevně věříme, že to má smysl a že to je naše cesta.
Pro naše končiny je poměrně typické, že často neradi za něco platíme. Zkuste si představit, že před vámi sedí potenciální předplatitel Filmany, v zásobě má řadu argumentů včetně toho, že „záležitosti, spojené s vírou, by přece lidem měly být zprostředkovávány zdarma“ a „chcete vydělávat na věřících, lačnících po kulturním zážitku“. Dokázal byste mě přesvědčit, že předplatné Filmany je výhodné nejen pro mě? Co mi přinese?
Filmanu bereme jako komunitní projekt - když se všichni společně složíme po malých částkách, tak dokážeme společně vybudovat něco velkého a hodnotného. Cena předplatného na měsíc navíc stojí méně než jeden lístek do kina.
Žádný projekt nefunguje bez peněz, žádná farnost, žádné společenství. Na finance se nemůžeme dívat jako na nějaké nutné zlo, ale jako na krev, která proudí a přináší život a energii, když je to uchopené správně.
Ale důvod toho, že je naše služba zpoplatněná je vlastně mnohem jednodušší - distributoři by nám nedovolili promítat filmy na internetu zdarma, takže by celý náš projekt bez modelu předplatného nemohl ani vzniknout. Navíc všichni to známe - co nic nestojí, za nic nestojí! :)
Když se na webu Donace rozjížděla sbírka na provoz Filmany, v popisu projektu mimo jiné stálo, že za Filmanou stojí tým věřících filmařů. Pokud to pro Vás není příliš osobní otázka – co pro vás v současné době, v moderním světě a ve vašem osobním životě znamená víra a Bůh?
Víra by právě neměla být záležitost jen osobní – vnitřní. Měla by z nás vyzařovat navenek! Bydlíme v ulici, kde jsme jediní věřící. Ale všichni ví, že v neděli chodíme do kostela, nepracujeme. V tom vnímám jako důležité být konzistentní i v těchto externích projevech.
A pro mne osobně – já jsem si neprošel žádným rebelstvím v pubertě. Víru jsem bral jako přirozenou součást života, přebranou od rodičů. A právě to, že jsme rozjeli Filmanu, je pro mne velká škola víry a věřím, že mne to posouvá dál. A současný svět? Ten víru potřebuje, jen s ní ztratil kontakt a naším úkolem je nezavírat se a hlásat ji dál. Jenže nikdo vlastně neví jak. Můj recept je dvojí – osobní svědectví tím jaký jsem a poté svědectví prostřednictvím filmů, které budeme v blízké budoucnosti točit a vysílat, tam kde hledající lidé jsou – u jejich televizí, v kinech, na sociálních sítích.
Uměl byste našim čtenářům doporučit poklady, kvůli kterým rozhodně stojí za to si Filmanu předplatit?
Uff, my věříme, že snad díky všem :) Snažíme se mít nabídku otevřenou co nejvíce zeširoka, aby si tam zkrátka každý našel to, co mu vyhovuje. Navíc obzvláště v těchto měsících nabídka roste každý týden o několik nových titulů, takže se mi nevybírá úplně snadno. Co zmínit musím, jsou tři různorodé americké filmy od studia, které stojí za seriálem The Chosen. Tyto filmy mají u nás československou premiéru. Je to dokudrama „Za smrtí“, které se zabývá otázkou klinické smrti a co je po ní. Vystupují v něm lidé, kteří to sami zažili, spolu s vědci a lékaři. Dále pak film „Posun“, který je paralelou příběhu Joba a je ze žánru sci-fi - rozhodně netypického pro křesťanské prostředí :) A v neposlední řadě film „Jediný syn“, jako příběh starozákonního Abraháma a jeho syna Izáka. Kromě toho z lehčích žánrů třeba francouzskou komedii Šance vyhrát nebo známý vánoční příběh z první světové války Šťastné a Veselé o slavení půlnoční mše svaté na bojišti s nepříteli. Kromě celovečerních filmů máme i spoustu kratších formátů pro ty, kteří mají času méně.
Naše ročenka vychází v prosinci, v době adventu, očekávání. Máte pro naše čtenáře nějaký vzkaz, poselství, posilu pro adventní dobu?
Necítím se úplně povolán někomu něco kázat, tak jen z mé osobní zkušenosti – naše církve, společnost, stát – potřebují aktivní lidi. Příliš často nás svazuje strach, naše zdánlivé jistoty, ze kterých je dobré vykročit. Dost ve mně rezonuje i to, že budeme skládat účty nejen z toho, co jsme udělali, ale Pán Bůh spočítá všechny dobré skutky, které jsme mohli udělat, a neudělali.
Také neustále bojuji s tím, že mám tendenci dělat vše sám, svým rozumem a málo nechávám pána Boha přicházet do pracovních situací. Ale snažím se hledat Jeho znamení v tom, co se děje okolo mne. Takže moje poselství je nebát se (ostatně výraz nebojte se, je v Bibli 365x) a dělat dobré věci, projekty, ať už malé nebo velké! Strach, nejistoty, obavy u toho samozřejmě budete mít. Ale s Božím požehnáním je zvládneme překonat!
Rozhovor vedla a připravila pro ročenku Plzeňské diecéze CČSH Amaya Sardá.